W ostatnim czasie operator Plus GSM zaoferował swoim klientom dostęp do Internetu z publicznym – dynamicznym bądź statycznym adresem IP. Dzięki temu klient może uzyskać stały publiczny adres IP, który jest jednoznaczny z identyfikacją określonego urządzenia w publicznej sieci Internetowej. W ramach oferty operatora użytkownicy otrzymują pełny dostęp do Internetu, który wykorzystuje technologię pakietową transmisji danych UMTS/EDGE/GPRS z publicznym adresem IP. Do wyboru mamy wersję adresu IP dynamiczną (w ramach połączeń z APN pro.plusgsm.pl – koszt to 5 zł (6,15 zł z VAT) bądź statyczną (w ramach połączeń z APN m2m.plusgsm.pl – koszt wynosi 15 zł (18,45 zł z VAT). Opłata aktywacyjna za usługę jest wliczana do miesięcznych opłat. Zainteresowani klienci sieci Plus mogą aktywować usługę poprzez telefoniczny kontakt z Działem Obsługi Klienta.

Czym jest stałe IP?

Pozwolę sobie przypomnieć, że adres IP to 32-bitowa liczba, umożliwiająca identyfikowanie urządzenia, które zostało podłączone do Internetu. Poprzez IP możemy komunikować się za pomocą przesyłania pakietów przy użyciu TCP/IP – w skrócie chodzi o to, że komunikacja w sieci jest realizowana przez przesyłanie pakietów danych (każdy z nich zawiera adres IP nadawcy oraz odbiorcy). Adres IP, jak zostało już wspomniane, może być dynamiczny albo statyczny. Dynamiczny jest pożyczany z puli adresów IP, a jego przypisywanie odbywa się automatycznie przy pomocy protokołu DHCP. Adres zostaje zmieniony przy każdym połączeniu z Internetem. Mamy również możliwość skorzystania ze stałego adresu IP, który jest dostarczony przez dostawcę usług internetowych. Decydując się na tą opcję, użytkownik musi sam skonfigurować urządzenie podłączone do sieci. Adres IP, inaczej niż w przypadku opcji dynamicznej, pozostanie takie samo przy kolejnych połączeniach, a korzystać z niego może jedynie określony użytkownik.

Zalety stałego adresu IP

Stały adres IP jest podstawą, gdy np. hostingu-je się własny serwer plików lub FTP, a inni użytkownicy przesyłają na wspomniany serwer dużych rozmiarów pliki. Poprzez stałe IP użytkownik, chcący połączyć się z tego typu serwerem, zrobi to automatycznie (w przypadku IP dynamicznego trzeba będzie za każdym razem wpisywać adres IP). Stały adres przydaje się również, kiedy hostingu-je się własną stronę www lub serwer nazw domen, kiedy podłączane zostają do sieci serwery zapasowe/sprzęt sieciowy/sprzęt VPN, pozwalający użytkownikom uzyskać zdalny dostęp do danej aplikacji.

W domowych warunkach stałe IP sprawdzi się w grach online oraz w trybie multiplayer. Stały adres IP, choć trudniejszy do uzyskania, jest niewątpliwie przydatny w niektórych przypadkach. Wymagający użytkownicy Internetu z pewnością docenią jego możliwości.

Oceń wpis!
[Ocen: 2 Średnia: 4.5]